sport-1423649_960_720

Představujeme sporty – Florbal

Florbal patří v dnešní době mezi nejoblíbenější kolektivní sporty. Počet registrovaných aktivních hráčů v České Republice každý rok narůstá. Mezi výhody patří jednoznačně i nižší finanční náklady. Kolébkovou tohoto sportu je Švédsko, kde se i v současnosti nachází nejlepší týmy a hráči světa.

O co jde?          

Florbal je podobný hokeji, má však své vlastní pravidla. Hraje se převážně ve sportovních halách na speciálním povrchu, popř. na klasických parketách. Hřiště má specifické rozměry, které se musí dodržet. Mantinely musí být certifikované a i veškeré hráčské vybavení. Především hokejka a celá brankářská výstroj.prodej sportovních potřeb

Tým na hřišti je složen z pěti hráčů a jednoho brankáře, který ovšem nemá žádnou hokejku. Chytá pouze rukama nebo si na pomoc může vzít i rukavice. Cíl je jasný. Dát více branek než soupeř.

Florbal v ČR

Myslím si, že u nás je florbal na velmi vyspělé úrovni. Máme svoji vlastní florbalovou unii, naše republika patří mezi top světové týmy, tzv. mezi TOP čtyřku. Každým rokem stoupá počet zájemců o tento sport. Když florbal srovnám třeba s hokejem, obrovskou výhodou jsou nízké počáteční náklady do startu. Nejdražší součást bude zřejmě hokejka a kvalitní obuv.

Víc k florbalu v podstatě není třeba, pokud se nerozhodnete stát se brankářem. V tom případě musíte počítat, že za celou výstroj zaplatíte více. Oblečení na trénink se neliší od běžných trenýrek a trička. V dnešní době existuje i celá řada e-shopů a florbalových prodejen, kde se veškeré florbalové oblečení i vybavení dá koupit.

Spousta týmů pořádá pravidelné nábory již od mladých kategorií. Je pravda, že chlapci začínají s florbalem mnohem dříve než dívky. Také většina z nich vydrží i déle. Ženských týmů je pro to daleko méně, avšak i z nich jsou pečlivě vybírány budoucí reprezentantky.

Takovým zlomovým obdobím je puberta a následně ukončení školy a přechod do zaměstnání. Důležité je neztratit motivaci a být cílevědomí.

Florbal ve světě

Nejlepším florbalovým týmem na světě jsou jednoznačně Švédové. O své prvenství válčí především s reprezentací Finska. Česko bojuje téměř pravidelně se Švýcarskem o třetí příčku ve světě. Každé dva roky se pořádá mistrovství světa. Během roku se konají také přípravné turnaje Euro Florball Tour, kde se tyto čtyři země potkávají a měří síly.

Tyto turnaje slouží především jako příprava na mistrovství světa, vyzkoušení většího počtu hráčů a samozřejmě nacvičování různých taktických pokynů. V dnešní době máme spoustu hráčů a i hráček v zahraničí. Bohužel florbal ještě není na takové úrovni, že by hráči byli finančně odměňování za hru. Musí stále chodit do práce, poněvadž florbal je zatím jen jako koníček.

prodej sportovních potřebAni v zahraničí nejsou placeni. Tým jim sjedná a domluví podmínky, zázemí, práci, bydlení. Vše si ale pořád musí hradit sami. To samé platí i v naší republice. Florbalem se tedy v tuto chvíli není možné uživit.

Soutěže

Florbal je jako i některé ostatní sporty rozdělen na ligy. Můžete si pod tím představit něco jako úrovně. Do každé ligy jsou zařazené týmy s podobným výkonem. Vítěz celé ligy má pak možnost posunout se výše. Funguje to ve všech dospělých kategoriích. Funguje to klasicky na principu play off. Nejvyšší ženská i mužská soutěž mají ovšem speciální vyřazovací boje.

Hraje se totiž na čtyři vítězná utkání a jedno finále, tzn. Superfinále. Jedná se o jeden hrací den, převážně v půlce dubna, kdy vrcholí florbalová sezóna. Nejlepší dva týmy z mužské i ženské kategorie se utkají v jednom dni v jednom zápase. Ten rozhodne o mistru ligu.

Florbalové léto

V půlce dubna známe vítěze nejvyšších soutěží a pak máme až do září volno. Co se týče ligových zápasů. Florbalisté ovšem tak dlouhou pauzu nemají. Začíná jim totiž již v květnu letní příprava. Co si pod tím tak můžeme představit?

Letní příprava je z velké části fyzickou přípravou na následující sezónu. Převážně v letních měsících se piluje fyzická kondice, za odměnu se pak jezdí na přípravné turnaje. Letní příprava vrcholí v srpnu při největším florbalovém turnaji, a to Czech Open. Ten se koná každý rok v druhé části srpna v Praze. Sjíždí se sem týmy z celé Evropy. Je to bezesporu nejprestižnější florbalový turnaj.prodej sportovních potřeb

Vítězové obdrží i nemalou finanční odměnu. A i kvůli tomu se vyplatí přijet z větší dálky.
Po skončení turnaje následuje poslední část přípravy. Ta je zaměřena především na hru, taktiku a složení sestavy.

Ženy mají k dobru ještě těsně před začátkem sezóny možnost doladit poslední detaily. Na konci srpna, popřípadě začátkem září se koná závěrečný přípravný turnaj v Ostravě.

Pro ty, kteří by chtěli začít nějaký sport – ať už pasivně či aktivně, florbal vřele doporučuji. U tohoto sportu namáháte a zároveň posilujete celé tělo.  Mnohdy lepší, než být hodinu v posilovně!

Pavel Zvoníček

sportovní potřeby

Posted in Florbal and tagged .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *