hiking-1312226_960_720

Jak se připravit na túru

Chystáte se v létě vyrazit na túru po horách a pohořích naší krásné krajiny? Chcete efektivně využít volný čas? Připravte se na tuto cestu důkladně nejlépe tři dny dopředu.

Než se začnete s balením, sepište si seznam věcí, na které nesmíte zapomenout a postupně je pak při balení odškrtávejte, abyste měly přehled o tom, co vám ještě chybí a na co nesmíte zapomenout.

Důležité body seznamu na túru

hiking-1312226__180Batoh. Na vícedenní pochody je nejlepší batoh o cca 50 – 60 l. Vejde se do něj všechno, co budete potřebovat. Při balení dbejte na správné ukládání vašich věcí. Těžké věci dávejte na vrch batohu, aby bylo těžiště co nejvýš. Batoh vás pak nebude táhnout zpět dolů. Pokud váš batoh má i bederní pás, který si zapnete, bude těžiště batohu vyrovnané a nebudete mít tak velký tlak na páteř. Nezapomeňte si svůj batoh nosit sami. Pokud byste poprosili kamaráda, aby vám pomohl, mohlo by se stát, že až budete batoh nebo věci v něm nutně potřebovat. Váš kamarád nebude zrovna po ruce.

Nádobu na pití. Při túře dbejte na pitný režim. Denně byste měli vypít alespoň 1,5l vody.

Lékárničku. Na tu rozhodně nezapomeňte. Dobře vybavená lékárnička by měla obsahovat náplasti. Budou se hodit na puchýře a otlaky. Balzám na rty, vhodné hlavně v horké dny, aby vám nepopraskala kůžička na rtech. Stahovací obinadlo. Gázu na otevřenou ránu. Desinfekční olej. Gel nebo nějaký prášek proti alergické reakci na štípnutí hmyzem. Gel na zklidnění kůže po uštípnutí. Opalovací krém. Krém po opalování a další nezbytnosti, které opravdu nesmíte zapomenout.

KPZ. Neboli krabička poslední záchrany by jistě neměla chybět ve vaší výbavě. Taková krabička obsahuje zápalky, kousek provázku, papír a tužku, zavírací špendlík, gumičku, lupu a svíčku.

Náhradní oblečení. Jistě myslete také na špatné počasí, které vám vaši túru může překazit. Proto je nezbytné mít u sebe náhradní oblečení. Které vám v takové chvíli přijde velmi vhod. Měly byste si tedy sbalit šátek, čepici, větrovku, pláštěnku, dlouhé kalhoty, vhodné do deště. Myslete také na náhradní ponožky, budou se velmi hodit v případě, že vám promoknout ty, které budete mít na nohou. Sbalte si pro jistotu také náhradní tričko. Vše sbalte do nepromokavého pytlíku.

Jídlo. To si sbalte do plastové krabičky, aby vám nezničilo batoh, nebo věci. Berte si takové potraviny, které se vám po cestě nezkazí a nebudete je muset ohřívat, v případě, že byste neměli kde rozdělat oheň.hiking-275796__180

Doklady a peníze mějte ve voděodolném pouzdře. Stejně tak i baterku.

Co si vzít na sebe na túru

Při oblékání použijte logiku. Je lepší mít na sobě více tenčích vrstev, než jednu tlustou. Jako první si dejte termoprádlo z tenkého, rychleschnoucího syntetického materiálu. Jako další vrstva je nejlepší tenký fleece, který rychle schne. Dobře hřeje, díky tomu vám nebude v ranních hodinách zima. Třetí vrstva by měla být nejteplejší. Pokud však vycházíte v teplé letní dny, můžete si tuto vrstvu schovat na vrch batohu a v případných chladných večerních hodinách si ji vytáhnout.

Při túře je důležité zůstat hlavně v suchu a teple. Pokud vycházíte do kopce, je nejlepší jít, co nejméně oblečený. Pokud bude nahoře chladno, můžete se zase obléct.

Co na nohy na túru

Vhodná obuv na turistiku

wanderer-455338__180Při výběru obuvi dejte na kvalitu. Vybírejte obuv podle náročnosti terénu. Bota by vám měla dobře padnout, aby vám nezpůsobila případné puchýře nebo otlaky na nohou. Těm však můžete předejít například tím, že ponožky v botách nebudete mít sesunuté, ale správně natáhnuté, aby vám nezpůsobovali tření. Boty byste si měli koupit s dostatečným předstihem a dobře je rozchodit, aby vás po cestě nijak netlačili.

Vhodné ponožky

Nejvhodnější jsou ponožky ze syntetického materiálu, který propouští pot. Mají zesílené chodidlo a případně i chladivý efekt vhodný právě na letní dny. Nejvíce předejdete tření v botě ponožkami z hedvábného materiálu. Je však méně praktický.

Sellus Rio 

Posted in Turistika and tagged , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *