výzva_oba

První delší trénink na Jizerskou 50

Jizerská 50 startuje za méně než 2 měsíce a my ještě nezačali s tréninkem. Proto jsem přijal nabídku kamaráda Martina na svižný výšlap z Karlova na Praděd, přes Velký kotel. Nejdříve si to chtěl klusnout, ale to jsem se ukecat nenechal (a udělal jsem dobře, i ta svižná chůze) stačila :)

Pohled na Praded

Auto jsme zaparkovali v Karlově a po modré značce se vydali údolím k Velkému kotli. Jakmile jsme vystoupali na hřeben, otevřeli se nám krásné výhledy.

Fotogalerie výšlapu >>

Na hřebeni jsme se napojili na červenou a po ní pokračovali až na turistickou chatu Švýcárna. Tam jsme poobědvali a stejnou cestou se vydali zpátky.

Kompletní přehled prošlé trasy i s mapou >>

 

Praktické tipy:

Při teplotě 3°C jsem na sobě měl spoďáry Nordblanc a na nich lehké North Face šusťáky. Martin lehké kalhoty Tilak

Nahoře pak lehké funkční tričko Craft s dlouhým rukávem, na něm obyčejné bavlněné tričko. Proti větru na hřebeni jsme pak oblíkli fleece bundy, já s Windstopperovou vložkou (zabraňuje profouknutí).

Zejména windstopperová vložka mi pomohla neprochladnout při sestupu, foukal totiž silný studený vítr. No a není nic horšího, než když se vám přes obyčejnou fleecovou bundu tento studený vítr dostane až na spodní vrstvu (v tomto případě tričko). To vás může natolik ochladit, že ztratíte svůj tepelný komfort. Může vám začít být zima.

Pokud nemáte bundu s windstopperovou vložkou (nebo podobným materiálem), můžete využít i obyčejnou šusťákovku. Ta vás před větrem ochrání taky.

Funkční tričko mi pomohlo odvést pot (a že ho bylo při výstupu Velkým kotlem opravdu dost) do další vrstvy, což bylo obyčejné bavlněné triko. Důležité je, že funkční tričko odvede vlhkost pryč od těla a na těle tak nezůstane nasáklá mokrá vrstva. Ta totiž by totiž velmi rychle prochládla a měli byste studené přímo na těle.

V botách se mi osvědčili vlněné ponožky. Jsou výborné hlavně do pohorek. Já jsem je zkusil, přestože jsem šel v nízkých botách. A paráda. Vlněná ponožka má tu vlastnost, že vyplní mezery mezi nohou a botou (noha vám potom tak moc v botě neklouže). Netvoří se třeba tak rychle puchýře. A k tomu dokáže absorbovat docela dost potu z nohou, takže vaše noha není v takovém vlhku jako když si vezmete tenkou bavlněnou ponožku (tu můžete kolikrát i ždímat).

No a na hlavu stoprocentně čepici. Nasadili jsme ji až na hřebeni kde začalo foukat. Ochrání vás před ztrátou tepla. Mimochodem, víte že hlavou se ztrácí nejvíc tepla?

 

Statistiky:

Délka – 24 km

Nastoupáno – 957 m

Doba – 4 h 7 minut čisté chůze

 

 

 

Posted in Volný čas and tagged .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *