salad-652503_960_720

Tělo jako významný nástroj pro náš život

Hlas vašeho těla mluví jasně

Naše tělo je velmi významným nástrojem pro naše žití. Měli bychom brát v potaz, že na základě funkčností našeho těla fungujeme. Když je tělo zdravé, zvládne každodenní zátěž vcelku bez problému.výživa sportovní potřeby

Strana druhá je lehce odvoditelná, pokud tělo nedostává to, co žádá, postupem času se dostavují různé zdravotní problémy a komplikace. Nemyslím si, že bychom se měli řídit přesně dle tabulek, ale orientačně, dle nich dopřávat svému tělu, co by mělo přijímat a v jaké normě.

Bílkoviny, sacharidy, tuky – živiny, které nám dodávají energii a živí naše tělo, ostatně živiny jsou od slova živit. Nikdy není na škodu se seznámit blíže s tím, co nám prospívá.

Je samozřejmostí přijímat tyto živiny v rovnováze, a ne se nacpat vším možným, jen abyste nestrádali hlady. Metabolismus zase podporují látky typu minerály, vitamíny a voda. Vše je nepostradatelné, ale zase všeho s mírou.

Přísnějším vyvážením stravy se řídí vrcholoví sportovci. Mají sestavené své jídelníčky přesně dle svých kritérií, které jim sestavují trenéři nebo výživový poradci na základě jejich váhy, výšky a také jejich fyzické zátěže i zdraví. Profesionální sportovní aktivisté potřebují být v kondici, aby dosáhly efektivnějších výkonů, a k tomu potřebují mít v harmonii jak příjem, tak výdej energie.

Důležitost rovnováhy příjmu a výdeje energie

Správný přísun živin neovlivňuje jen vrcholový sportovce, to je záležitostí každého z nás. Nemusíme se s nimi srovnávat, protože jejich koníček je jejich práce a mají mnohem větší výdej energie než průměrný člověk, ale spíše se zaměřit na jejich přísun dle vlastních měřítek, která vám specialista na zdravou výživu doporučí.

Ano, závisí na mnoha faktorech, stejně jako u vrcholových sportovců, ale ti mají mnohem větší fyzickou zátěž, proto je vhodné volit potraviny, které budou v rovnováze s vaší zátěží.

sportovní pomůckyPři sedavém zaměstnání může vzniknout také problém, potřebujeme energii pro myšlení a soustředěnost, ale většinou už jsme po práci tak unavení, že už do svého režimu nezapojíme pohyb, který je také velmi klíčový pro náš vývoj těla. Energii si doplníme v polední pauze.

Zajdeme do bufetu, kde si dopřejeme kalorické bomby v podobě hamburgeru a hranolek. Určitě nás to zasytí, ale ve finále jako byste nic nepřijali, ano vlastně ty kalorie ukládající se ve vašem těle a spějící ke špatnému zažívání a obezitě. Je dobré si rozmyslet, jaké potraviny přijímáme a zhodnotit, zda by nebylo lepší místo hamburgeru si připravit doma nějaký těstovinový salát se zeleninou nebo zvolit jinou variantu stravování.

Některé vědomosti nejsou na škodu

Už na základních školách se děti učí, z čeho se skládá naše tělo. V něm funguje určitý koloběh, který se skládá z mnoha částí, které do sebe zapadají, a jedna bez druhé nemůže pracovat. Vše souvisí se vším a na základě toho bychom se měli řídit a podporovat své tělo, ve všech směrech, které mu náleží pro správnou funkčnost. Jako je například dostatsportovní vybaveníek pohybu, správný přísun živin, ale také kvalitní odpočinek.

Toho všeho bychom se měli řídit, ale už neovlivníme to, co si jako miminka přinášíme do života od předků. Možná jen zachytit v zárodku naši potíž a snažit se jí odstranit. Nepochybně, je to běh na dlouho trať.

Jedním takovým strašákem může být i obezita nebo podvýživa. Opravdu, někteří už toto mají předurčené. Jiní se ale špatným stravováním a nedostatkem pohybu dostanou také do problému s touto nemocí. Člověku své tělo dává jasné signály, že takhle by to nešlo.

Nebo šlo, ale jen z krátkodobého hlediska, poté už nemusíme být natolik výkonný a mohou nastat zdravotní komplikace, ze kterých cesta ven nevede snadno, bohužel někdy vůbec.

Pavel Zvoníček

 aktivity

Posted in Zdravý životní styl and tagged , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *