autumn-974882_960_720

Pohybové aktivity na podzim

Být aktivní celoročně je velmi důležité. Když přecházíme z chladnějšího období do teplejšího, cítíme se příjemněji. Naopak tomu je, když přecházíme z tepla do zimy. Není to takový skok, protože před zimou je tu ještě podzim. I ten nám už nabízí proměnlivé počasí. Rána už jsou mrazivější a dny jsou kratší.

Navlékáme se jako cibule, protože rána jsou chladná a odpoledne je přijatelné teplo. Naše nálada by se dala přirovnat k houpání na houpačce. Jsme unavenější a nejraději bychom zahájili zimní spánek. Přichází i deprese, lenost, únava.

sport_19Nezapomínejme však na naše zdraví. Naše imunita může být náchylnější. Tyto změny nám přináší nachlazení i jiné zdravotní komplikace. Nutno připomenout. Jídelníček bohatý na ovoce je důležitý. Stejně tak podpora imunity za pomocí pohybových aktivit. Pohyb venku za chladnějších teplot je otužující a posilující.

Podzimní aktivity

Podzim. Padání listí. Česání ovoce. I sbírání kaštanů. Pouštění draků. Zazimování zahrady. Činnosti, které jsou typické pro toto období.

Práce na zahradě

Ano, i připravení zahrady na zimu je velmi vydatná pohybová aktivita. Posekání trávy, hrabání listí, očesání ovoce, pletí, atd. Při těchto činnostech se zapojí do pohybu mnoho svalů. Je třeba dbát na to, aby se práce nepřehnala. Vaše svaly se zapojují s každým pohybem. Tudíž, například dlouhodobé pletí v předklonu se může podepsat na vašich zádech. Je vhodné činnosti provozovat s mírou a střídat je.

Vaše zahrada vám neuteče. Při správném rozvržení práce můžete stihnout vše potřebné. Kdežto kdybyste se chtěli odrovnat hned na začátku, tak se může vaše svalstvo ozvat v první etapě a dá vám najevo únavu. Následné léčení by se mohlo protáhnout i na delší čas.

Cyklistika

Kolo určitě nepatří zazimovat, naopak není nad projížďku barevnou přírodou. Podzimní počasí není už teplého rázu. Teploty jsou nižší a nebylo by dobré je podcenit. Cyklistická výbava by se měla skládat i z oblečení, které je lehké, zahřeje a nezapotí vás. Pozornost za jízdy by měla být zvýšená.sport_20

Padající listí se může stát nebezpečným. Může zakrýt povrch cesty a hrozí nebezpečí pádu. Například najetím na kámen zapadaným listím. Reflexivní oblečení, helmy, odrazky, světla by měly také být nezbytnou součástí vaší výbavy. Za snížené viditelnosti vás ochrání před nepříjemnými úrazy. Bezpečnost by měla být na prvním místě.

Nordic walking

Činnost, která se dá provozovat v každém ročním období, tedy i na podzim. Tento typ sportu je vhodný pro začátečníky i pro vrcholové sportovce. Pro mládež i pro seniory. Prakticky pro všechny, kdo by si chtěli zpestřit sport_22obyčejnou procházku. Pro Nordic walking potřebujete hole, funkční prádlo a správnou obuv. Určitě i chuť a dobrou náladu.

Jiné pohybové aktivity

Rodinný nebo romantický výlet si můžete zpestřit i vyjížďkou na in-line bruslích nebo na koloběžkách.  Děti si můžou užít zábavu i obyčejným sbíráním kaštanů a následným stavením zvířátek. I drakiády se letos pořádají. Zajít si do fitness centra nebo zaplavat do krytého bazénu. Babí léto je krásné. Byla by škoda jeho přednosti nevyužít naplno.

Funkční prádlo

Jednou z vlastností funkčního prádla je prodyšnost. Funguje na principu vypařování potu přes vrstvy textilu ven.  Proto když dojde k zapocení při sportovní aktivitě, dokáže vás udržet v suchu a teplu. V případě obyčejného oblečení byste se mohli nachladit. Nedokázalo by vám odvést pot z těla a udržet vás v suchu. Při některých sportech se vynakládá více energie, proto si můžete vybrat funkční oblečení podle typu vykonávaného sportu.

Pavel Zvoníček

aktivity

Posted in Volný čas and tagged , , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *